Wniosek o adwokata – pełnomocnika – z urzędu w sprawie cywilnej
Prawo do adwokata z urzędu przysługuje także osobie prawnej lub innej jednostce organizacyjnej, której ustawa przyznaje zdolność sądową, jeżeli ta również, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata.
Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu strona ma prawo zgłosić w toku postępowania sądowego, ale także przed jego wszczęciem. Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu może zostać złożony także na etapie postępowania odwoławczego.
Wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu, można złożyć wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych lub osobno, w formie pisemnej lub ustnej do protokołu. Wniosek należy złożyć w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub w sądzie, w którym już sprawa się toczy. Osoba fizyczna, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie tego sądu, może złożyć wniosek o ustanowienie adwokata w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce swego zamieszkania, który niezwłocznie przesyła ten wniosek sądowi właściwemu.
Wniosek taki może złożyć każda strona:
- zwolniona od kosztów sądowych z mocy ustawy,
- zwolniona od kosztów sądowych na mocy postanowienia sądu w całości lub części,
- nie ubiegająca się o takie zwolnienie,
a także taka, której sąd odmówił zwolnienia od kosztów sądowych.
Osoba zwolniona od kosztów sądowych z mocy ustawy obowiązana jest dołączyć do wniosku o ustanowienie adwokata z urzędu oświadczenie , obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Ww. informacje strona zobowiązana jest podać w sposób rzetelny.
Strona, która nie była zwolniona od kosztów sądowych przez sąd może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata w sprawie uzna za potrzebny.
Jeżeli wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego składany jest łącznie z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych, osoba fizyczna dołącza tylko jedno oświadczenie.
Warto pamiętać, iż strona może we wniosku wskazać z imienia i nazwiska adwokata, z którego usług chciałaby skorzystać, w przeciwnym wypadku o wyznaczenie adwokata sąd zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackiej, która wyznacza adwokata wpisanego na odpowiednią listę.
Do wniosku należy dołączyć również oświadczenie o stanie rodzinnym dochodach i majątku, którego wzór można znaleźć tutaj.
Wniosek o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu można sporządzić w oparciu o poniższy wzór.